Pory roku – okresy klimatyczne, będące następstwem ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu.
Co trzy miesiące rozpoczyna się nowa pora roku.
Kiedy zaczyna się wiosna, lato, jesień i zima?
Okresy podzielone są na sekcję astronomiczną i meteorologiczną. Astronomiczne i meteorologiczne pory roku różnią się mianowicie dniem rozpoczęcia i zakończenia. Meteorologiczne pory roku rozpoczynają się zawsze pierwszego dnia marca, czerwca, września i grudnia, w celu uproszczenia i ujednolicenia obliczeń klimatologicznych. Astronomiczne pory roku rozpoczynają się około 21-go dnia tych samych miesięcy. Poniżej podane są dni, kiedy poszczególne pory roku rozpoczynają się i kończą:
Meteorologiczne pory roku:
Półkula północna
Wiosna: 1 marzec do 31 maj
Lato: 1 czerwiec do 31 sierpień
Jesień: 1 wrzesień do 30 listopad
Zima: 1 grudzień do 28 luty
Półkula południowa
Wiosna: 1 wrzesień do 30 listopad
Lato: 1 grudzień do 28 luty
Jesień: 1 marzec do 31 maj
Zima: 1 czerwiec do 31 sierpień
Astronomiczne pory roku:
Półkula północna
Wiosna: 21 marzec do 20 czerwiec
Lato: 21 czerwiec do 20 wrzesień
Jesień: 21 wrzesień do 20 grudzień
Zima: 21 grudzień do 20 marzec
Półkula południowa
Wiosna: 21 wrzesień do 20 grudzień
Lato: 21 grudzień do 20 marzec
Jesień: 21 marzec do 20 czerwiec
Zima: 21 czerwiec do 20 wrzesień
Pory roku – okresy klimatyczne, będące następstwem ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu. Ruch obiegowy Ziemi przy stałym nachyleniu osi obrotu sprawia, że warunki oświetlenia Ziemi zmieniają się w rytmie rocznym, co pociąga za sobą zmiany klimatyczne oraz wpływa na wegetację roślin i tryb życia zwierząt. Nauka o wpływie pór roku na świat roślin i zwierząt to fenologia.
Ekoogrodnictwo – Fenologiczne pory roku
W klimacie umiarkowanym tradycyjnie wyróżnia się cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę, ale już teraz zaczęto wyróżniać dwie przejściowe pory roku: przedwiośnie i przedzimie. W innych strefach klimatycznych może być wyróżniona inna liczba pór roku np. w strefie klimatów podzwrotnikowych: pora sucha (lato) i pora deszczowa (zima).
Grzegorz S.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz